Biegły rewident wykonują zawód zaufania publicznego, dlatego ich działalność wymaga zachowania szczególnych standardów etycznych. Powołany samorząd zawodowy ocenia, czy praca audytorów nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. O czym powinni zatem pamiętać biegli rewidenci, by nie stracić praw do wykonywania zawodu?
W art. 69 ustawa o biegłych rewidentach jasno wskazuje, że biegły rewident musi wykazać się uczciwością, obiektywizmem i należytą starannością w wykonywaniu obowiązków służbowych. Brak zachowania tych zaleceń może niekorzystnie wpłynąć na zaufanie do całej grupy zawodowej, więc w interesie samorządu jest pilnowanie przestrzegania podstawowych reguł.
Przy kontroli jednostki istotną wytyczną jest zachowanie zawodowego sceptycyzmu. Renomowane firmy audytorskie często podejmują długoletnią współpracę z jednym podmiotem. Obowiązkiem biegłych rewidentów jest jednak za każdym razem przyjęcie założenia zaistnienia okoliczności, w których dokumenty strategiczne będą sporządzone nieprawidłowo.
Ustawodawca wylicza szereg niedopuszczalnych praktyk, których należy się wystrzegać. Audytorzy nie mogą uczestniczyć w procesach decyzyjnych podmiotów, gdzie prowadzona jest weryfikacja poprawności sprawozdań finansowych. Zakazane jest uczestnictwo w procesie kontrolnym osoby, wobec której istnieje podejrzenie czerpania korzyści własnych oraz promowania interesów badanej jednostki.
Biegli rewidenci nie mogą mieć udziałów w kontrolowanych spółkach oraz posiadać emitowanych przez nie papierów wartościowych. Ustawa zabrania także zasiadania w organach nadzorczych i zarządczych przedsiębiorstw będących przedmiotem badania. Na mocy art. 74 ustawy o biegłych rewidentach firmy audytorskie i kluczowi biegli rewidenci są w obowiązku ocenić oraz udokumentować możliwość podołania wymogom niezależności i bezstronności przed przyjęciem zlecenia, a jeśli istnieje obawa ich niedopełnienia - podjąć działania minimalizujące ryzyko zagrożeń.
powrót