Sprawozdanie finansowe powinno być przystępne dla każdego, kto dysponuje wiedzą z rachunkowości. Zawarte w nim informacje powinny zostać zaprezentowane w sposób zrozumiały i czytelny, tak aby nie pozostawiać pola do różnych interpretacji. Oczywiście nie znaczy to, że sprawozdanie ma zawierać wyłącznie proste zwroty, bo w praktyce to niemożliwe, jednak należy się wystrzegać niejasnych sformułowań czy niejednoznacznych stwierdzeń.
Sprawozdanie nie jest robione samo dla siebie ani nawet w celu wypełnienia formalnych obowiązków, choć ta druga kwestia bez wątpienia ma znaczenie. Raport finansowy powinien być przede wszystkim przydatny dla każdego czytelnika, tak aby na jego podstawie wyciągnąć praktyczne wnioski i dokładnie zapoznać się z sytuacją finansową firmy.
Obiektywne, bezstronne, rzeczowe – takie cechy charakteryzują prawidłowe sprawozdanie finansowe, w którym nie ma miejsca na niespójność, naginanie faktów czy wyrywkowe prezentowanie danych.
Sprawozdanie finansowy ma być konkretne i odnosić się przede wszystkim do zdarzeń gospodarczych i odzwierciedlać ich aspekty ekonomiczne i realia gospodarcze.
Celem sprawozdania finansowego jest zaprezentowanie wszelkich zdarzeń gospodarczych w sposób zgodny z rzeczywistością, tak aby dało się je sprawdzić i zweryfikować za pomocą dokumentów.
Właściwie przygotowane sprawozdanie finansowy zawiera adekwatną do rzeczywistości wycenę aktywów i zobowiązań, które nie są zbyt wygórowane ani zaniżone. W praktyce trzymanie się zasady ostrożności często powoduje jednak zaniżenie wyniku finansowego z uwagi na fakt, że ujmuje się w nim wyłącznie pewne przychody, a jednocześnie możliwe zobowiązania.
Informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym powinny być łatwo porównywalne z danymi znajdującymi się w sprawozdaniach za wcześniejsze lata. Dzięki temu możliwe jest śledzenie rozwoju sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa z roku na rok.
Przez ciągłość sprawozdania finansowego należy rozumieć stosowanie identycznych zasad sporządzania dokumentów w kolejnych latach. Ewentualne zmiany w procedurze tworzenia raportu powinny być dokładnie objaśnione.
Zasada ta nakazuje ujmowanie w sprawozdaniu finansowym wszystkich danych odzwierciedlających poszczególne zdarzenia gospodarcze, dzięki czemu jest ono wiarygodne i przedstawia rzeczywistą sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa.
Prawidłowe sprawozdanie finansowe powinno mieć swoje źródła w dokumentacji księgowej, dzięki czemu w każdym momencie da się zweryfikować jego zgodność z rzeczywistością.
Zgadzasz się z nami, że sprawozdanie finansowe powinno się odznaczać takimi cechami? W takim razie sprawdź kolejny artykuł lub skontaktuj się z nami!
powrót