Coraz częściej pracodawcy decydują się na organizację firmowych kolacji wigilijnych z okazji świąt bożonarodzeniowych. Muszą oni jednak mieć na uwadze prawidłowe rozliczenie kosztów tego typu. To, co budzi jednak największe wątpliwości, to pytanie: czy uczestnictwo pracownika w kolacji wigilijnej, zorganizowanej przez firmę, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?
Z dniem 8 lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny jasno określił, które z nieodpłatnych świadczeń pracowniczych podlegają opodatkowaniu. W świetle wydanego przez organ wyroku przychód pracownika stanowi nieodpłatne świadczenie, z którego skorzystał wyłącznie z własnej woli oraz które zostało udzielone w jego interesie. Musi ono również stanowić wymierną wartość pieniężną oraz być skierowane do indywidualnego pracownika.
Łatwo więc wywnioskować, że uczestnictwo pracownika w firmowej kolacji wigilijnej nie spełnia tych wymogów. Po pierwsze nie jest ono dokonywane w interesie pracownika, po drugie nie osiąga on wymiernych korzyści, aż w końcu świadczenie tego typu nie jest skierowane do indywidualnego zatrudnionego. Wobec tego wszystkiego trzeba jasno sobie określić, że wigilia pracownicza organizowana przez firmę nie stanowi przychodu pracownika. W związku z czym, na pracodawcy nie ciąży obowiązek odprowadzania z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy.
Art. 23. 1 ustawy o PIT określa, że podatnik posiada prawo zaliczenia do kosztów wszystkich wydatków, które zmierzają do osiągnięcia przychodów. Zaliczają się do nich również te wydatki, które służą zachowaniu, bądź zabezpieczeniu źródeł przychodów. W pierwszym kroku należy więc rozważyć, czy wydatki związane z organizacją wigilii pracowniczej spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów.
Aby tak jednak było, musi jasno wynikać, że celem tego typu spotkania była:
Z założenia organizacja wigilii pracowniczej wpływa na zwiększenie efektywności pracy, a ta w konsekwencji prowadzi do zdobycia wyższych przychodów. Warto, aby pracodawca sporządził stosowną dokumentację, która będzie obejmować przebieg oraz cel spotkania. Organy podatkowe mogą od niego wymagać wykazania, czy kolacja firmowa spełniła wymienione wcześniej warunki. To pozwala w prosty sposób udowodnić, że spotkanie tego typu stanowiło wydatek związany z uzyskaniem przychodu.
Przez długi czas wątpliwości budziła kwestia, czy udział w kolacji wigilijnej jest świadczeniem dla pracownika, a tym samym stanowi dla niego podlegający opodatkowaniu przychód. Jak już zostało wcześniej wspomniane, Trybunał Konstytucyjny w 2014 roku tę kwestię sporną rozwiązał. Ważne jest jednak, aby wykazać również, że impreza nie była organizowana w osobistym interesie pracownika. Argumentem, który przemawia na korzyść pracownika, a tym samym zaprzecza twierdzeniu, że wigilia firmowa jest przychodem pracownika, jest niemożność oszacowania konkretnej wartości tego typu świadczenia, a mianowicie: jak wysoką kwotę możemy mu przypisać.
powrót