Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Zaniechanie tej procedury jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i podlega karze grzywny w wysokości od 1000-30000 złotych. od 28 maja 2018 roku obowiązują również przepisy RODO, określające nowe regulacje w zakresie dostępności do danych osobowych pracownika.
Przede wszystkim obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy, zatrudniający powinien spełnić wobec wszystkich pracowników, niezależnie od systemu i organizacji ich zatrudnienia.
Dotyczy to również:
W przypadku tych ostatnich nie trzeba ewidencjonować godzin pracy a jedynie wprowadzić informację o tym, że dany pracownik wykonywał pracę na stanowisku np. określając to symbolem "P".
Zakres ewidencji obejmuje wszystkie dane potrzebne do rozliczenia czasu pracy a co za tym idzie ustalenia właściwego wynagrodzenia za przepracowany okres czasu. Są to dane dotyczące:
W świetle nowych przepisów, nieprawidłowe jest prowadzenie zbiorczej ewidencji czasu pracy. Wgląd w ewidencję czasu pracy nie może być również nieograniczony, co dotyczy tak samo małych jak i dużych zespołów pracowniczych. Do wglądu w ewidencję mają prawo jedynie:
W przepisach prawa brak wyraźnie określonych wytycznych, zmuszających pracodawcę do prowadzenia ewidencji w formie papierowej. Zgodnie z decyzją Państwowej Inspekcji Pracy, dopuszczalne jest prowadzenie ewidencji w formie elektronicznej. Jest to rozwiązanie dość praktyczne ponieważ wygodny system rejestracji wejścia i wyjścia pracownika, można połączyć bezpośrednio z jego kartą ewidencji. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami RODO, rejestracja pracownika, nie może się odbywać za pomocą linii papilarnych, tęczówki oka czy kodu DNA.
Dowiedz się jak nasi eksperci mogą ci pomóc w ewidencji czasu pracy
powrót