Godziny nadliczbowe to nic innego jak niezaplanowany czas spędzony w miejscu pracy, który nie został uwzględniony w harmonogramie wykonywanych obowiązków. Taki przypadek wymaga odpowiedniej rekompensaty w postaci odpowiedniego dodatku do wynagrodzenia, dodatkowego normalnego wynagrodzenia lub przyznania czasu wolnego. Posiadanie godzin nadliczbowych nie jest niczym szokującym, jednakże prowadzi do jednego, dość frapującego dylematu - jak obliczyć wynagrodzenie za dodatkowe godziny spędzone w pracy i czy jego wysokość będzie się różnić w zależności od poszczególnych czynników?
Za wykonaną pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia swojemu pracownikowi dodatku o wysokości 50% lub 100% od bazowego wynagrodzenia. Ustalenie, który pułap procentowy należy wybrać podczas rozliczania czasu pracy, nie jest na szczęście niczym skomplikowanym.
W przypadku przekroczenia średniej tygodniowej normy godzin pracujących, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić swojemu pracownikowi dodatek w wysokości 100% wartości wynagrodzenia. Do takiej samej sytuacji dojdzie w momencie, gdy nadgodziny wyrabiane są w porze nocnej, niedziele i święta, a także w dni wolne od pracy, udzielone w zamian za pracę w niedzielę lub święto.
Jeżeli chodzi o dodatek w wysokości 50% od bazowego wynagrodzenia, to przysługuje on pracownikom, którzy wykonywali swoją pracę w godzinach nadliczbowych w każdy inny, niewspomniany wcześniej dzień.
W języku prawa nie znajdziemy dokładnej i szczegółowej definicji terminu "normalne wynagrodzenie". Został on jednak sformułowany w orzecznictwie Sądu Najwyższego, z którego wynika, iż jest to rodzaj wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w sposób systematyczny. Może to dotyczyć wynagrodzeń zasadniczych, które ściśle wynikają z osobistego zaszeregowania, a także wynagrodzeń o charakterze stałym, czyli różnego rodzaju premii regulaminowych i dodatków. Pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia pracownikowi normalnego wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę nadliczbową. Jest to spowodowane zapisem w art. 80 ustawy w Kodeksie pracy, który stanowi, iż za każdą pracę przysługuje odpowiednia zapłata.
Jak widać, obliczenie dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wcale nie jest tak bardzo skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy zdefiniować i określić, który pułap procentowy należy się wyrabiającemu nadgodziny pracownikowi i zadecydować, ile powinno wynosić jego końcowe wynagrodzenie. Pamiętajmy, że obliczanie wartości godzin nadliczbowych staje się znacznie bardziej skomplikowane w przypadku systemów akordowych i prowizyjnych - takie rozliczenie wymaga stosowania odrębnych reguł.
powrót