Zawód doradcy podatkowego wiąże się bezpośrednio z udzielaniem porad dla podatników, płatników i inkasentów na temat obowiązków podatkowych i celnych. Niezwykle dużą wagę należy przyłożyć więc do wyboru doradcy, który będzie specjalistą w zakresie obszarów prowadzonej działalności. Znalezienie sprawdzonego partnera zawodowego stanowi więc nie lada wyzwanie. Nieodłącznym elementem tego wolnego zawodu, powołanego na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym jest zaufanie publiczne. Na podmiocie, który wybiera doradcę spoczywa więc duża odpowiedzialność, może on bowiem wpłynąć na optymalizację kosztów i wesprzeć działanie przedsiębiorstwa.
Kompetentny doradca podatkowy powinien charakteryzować się nie tylko wyższym wykształceniem, ale przede wszystkim rozległą wiedzą z obszarów finansowych. Sfera podatkowa jest bardzo płynna, a przepisy prawa, które wchodzą w skład ustaw podatkowych nieustannie się zmieniają. Przedstawiciel tej branży powinien być biegły w bieżących zmianach dotyczących podatków pośrednich i bezpośrednich.
W rozumieniu art. 6 ustawy o doradztwie podatkowym, kandydat na doradcę podatkowego jest nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Ten przepis można przełożyć na rzeczywistość, bowiem uczciwość, odpowiedzialność i rzetelność to cechy, które powinny być z tą profesją tożsame.
Kwestie finansowe należą do skomplikowanych, dlatego łatwo wśród nich o błąd, zarówno ze strony przedsiębiorcy, jak i doradcy podatkowego. Z tego powodu warto zweryfikować również posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przez doradcę. Gdy ten fakt zostanie potwierdzony, rozsądnym jest, by zawrzeć niezbędne informacje dotyczące odpowiedzialności w umowie współpracy. Narażanie działalności lub przedsiębiorstwa na straty nie byłoby wskazanym rozwiązaniem, dlatego istotna jest także weryfikacja referencji lub skontaktowanie się i zweryfikowanie firm współpracujących z przedstawicielem tego zawodu jeszcze przed sygnowaniem dokumentów.
Duże znaczenie w pracy doradcy ma również doświadczenie. To ono w połączeniu z wiedzą daje wymierne korzyści w zakresie działalności podatkowej. Niezwykle istotną rolę pełni również znajomość branży, w której działa klient. Pozwala to na proponowanie licznych wariantów optymalizacji podatkowej, nawet bez zagłębiania się w profil przedsiębiorstwa. Dokładna analiza umożliwia znalezienie precyzyjniejszych i bardziej adekwatnych rozwiązań, jednak bazując na doświadczeniu, można wysnuć pierwsze wnioski mające holistyczny charakter. Praktyka zawodowa może przyczynić się również do zrozumienia procesów płynności finansowej, realizacji sprzedaży czy sposobów uiszczania opłat za towary i usługi, adekwatne do profilu firmy.
Znalezienie i podjęcie współpracy z zaangażowanym i kompetentnym doradcą podatkowym z pewnością przyczyni się do wprowadzenia innowacyjnych zmian, a w konsekwencji do ograniczenia kosztów. Warto więc sprawdzić kwalifikacje potencjalnego partnera, tak by obraz tej współpracy był transparentny.
powrót