Pierwszy, konieczny etap przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet to rejestracja wspólników w internetowym systemie eKRS. To pierwszy wymóg. W celu elektronicznego podpisania dokumentów z kolei wymagane jest posiadanie kwalifikowanego certyfikatu albo profilu zaufanego ePUAP.
Po zarejestrowaniu się w systemie eKRS można pobrać wzór umowy, której poprawne wypełnienie i parafowanie pozwala założyć spółkę z o.o. online.
Internetowy tryb zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest skierowany wyłącznie do osób, które jako wkład wnoszą środki pieniężne – w przypadku wkładu niepieniężnego (aportu) trzeba przejść standardową, biurokratyczną procedurę rejestracji. Prawidłowo wypełniwszy szablon umowy, wspólnicy powinni ją podpisać za pomocą kwalifikowanego certyfikatu bądź profilu zaufanego ePUAP – dopiero wtedy jest ważna i może zostać wysłana do Krajowego Rejestru Sądowego.
Podczas zakładania sp. z o.o. online opłata za złożenie wniosku dokonywana jest za pośrednictwem internetowego systemu płatności. Koszt jest identyczny jak w przypadku tradycyjnej rejestracji w sądzie i wynosi 250 zł opłaty sądowej + 100 zł opłaty za zgłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Po uiszczeniu opłaty wniosek zostaje przesyłany do właściwego wydziału Krajowego Rejestru Sądowego.
Całość nie powinna trwać dłużej niż kilka/kilkanaście godzin, choć mogą się przytrafić problemy techniczne wydłużające ten proces.
Spółka z o.o. założona online ma taki sam status jak ta założona drogą tradycyjną. Ma osobowość prawną oraz automatycznie nadany NIP i REGON.
To wszystko – dzięki możliwości założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet nie trzeba osobno udawać się do sądu, Urzędu Statystycznego i ZUS-u, tak jak to było przed 2012 roku. Właśnie tak w praktyce powinno wyglądać „jedno okienko"
powrót