Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywane jest przede wszystkim na podstawie posiadanego przez pracownika dotychczasowego stażu pracy. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że o wymiarze samego urlopu decydują również inne aspekty, regulowane odrębnymi przepisami. Co jeszcze oprócz nauki w szkole zalicza się do stażu pracy przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego?
W przypadku pracownika zatrudnionego na pełen etat, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:
W przypadku pracy na niepełny etat, wymiar urlopu wypoczynkowego ustalany jest proporcjonalnie do czasu pracy - podstawę stanowi w tym przypadku wymiar urlopu określony dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.
Jeżeli pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie w ciągu tego samego roku uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje mu wówczas urlop uzupełniający.
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależny jest od stażu pracy oraz wykształcenia pracownika. Do stażu pracy zalicza się:
Istotny wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika ma zdobyte przez niego wykształcenie. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okresy nauki z tytułu ukończenia:
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wymienione powyżej okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Do stażu urlopowego wliczane są tylko i wyłącznie ukończone okresy nauki, potwierdzone odpowiednim dokumentem, a więc świadectwem lub dyplomem wydanym zgodnie z obowiązującymi w szkolnictwie przepisami. Nie ma znaczenia natomiast, czy nauka odbywała się w trybie dziennym, zaocznym czy wieczorowym.
Do okresu zatrudnienia, który decyduje o prawie do urlopu oraz jego wymiarze, wliczane są okresy poprzedniego zatrudnienia - bez względu na to, czy istniały przerwy w zatrudnieniu, a także na sposób ustania stosunku pracy. Do stażu pracy, który ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego, nie jest wliczany natomiast:
Na wymiar urlopu wypoczynkowego wpływ mają również następujące okresy:
Podstawę do wyliczenia stażu pracy stanowią świadectwa pracy, a także inne dokumenty potwierdzające okresy, które można do niego zaliczyć. Pracownik zobowiązany jest zatem do tego, aby dokumenty te dostarczyć pracodawcy.