Wraz z dniem 1 stycznia 2018 roku obowiązek prowadzenia elektronicznego rejestru sprzedaży oraz zakupów VAT i przesyłania ich jako Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) zacznie obejmować wszystkich podatników VAT, w tym również mikroprzedsiębiorców. Obowiązek ten nazywany jest potocznie e-kontrolą skarbową. Czego dokładnie możemy się spodziewać w nadchodzącym roku?
Do tej pory obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT został nałożony jedynie na duże (od 1 lipca 2016 roku) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (od 1 stycznia 2017 roku). Jednakże już w styczniu 2018 roku cyfryzacja raportowania podatków ma dotyczyć wszystkich podatników VAT, włączając w to około 1,6 mln mikroprzedsiębiorców. Obowiązek raportowania JPK (Standard Audit File for Tax) ma poprawić ściągalność podatków, zwalczając tym samym oszustwa, do jakich dopuszczają się przedsiębiorcy w tym zakresie. Nowe zasady kontroli podatkowej omawiano dokładnie podczas konferencji pt. "Korzyści dla przedsiębiorców z wprowadzenia JPK", która odbyła się 4 października tego roku w Ministerstwie Finansów. Paweł Cybulski, wiceminister finansów oraz zastępca szefa KAS, w ten sposób argumentował potrzebę wprowadzenia zmian w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego:
Chcemy stale polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych.
Jednolity Plik Kontrolny tworzony jest na podstawie informacji na temat operacji gospodarczych danego przedsiębiorstwa za konkretny okres. Służy on do cyfrowego przekazywania danych do Urzędu Skarbowego. Aby prawidłowo wysyłać dane, należy zaopatrzyć się w program obsługujący JPK - wówczas informacje mogą trafić bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego do fiskusa.
Zanim wprowadzony został Jednolity Plik Kontrolny, wszystkie dane wprowadzane były ręcznie przez urzędników. Cyfryzacja tej procedury umożliwiła natomiast szybkie wychwytywanie niezgodnych z prawem transakcji, a co za tym idzie - firm łamiących prawo podatkowe.
Do 25 dnia danego miesiąca, duże, małe i średnie przedsiębiorstwa, zobowiązane są do przesłania pliku JPK_VAT, który zawiera dokładną ewidencję zakupu oraz sprzedaży VAT z poprzedniego miesiąca. Wraz z obowiązującymi od 1 stycznia 2018 roku nowymi przepisami, plik ten będą musiały wysyłać również mikrofirmy. Tworzy się go na podstawie takich samych informacji, które są wykorzystywane do opracowania deklaracji VAT. Z kolei mikroprzedsiębiorcy, którzy nie płacą VATu oraz podatnicy VAT, od 1 lipca 2018 roku, na wezwanie organu podatkowego, będą musieli dostarczać takie pliki, jak:
Lista obowiązujących aktualnie plików JPK dostępna jest na rządowych stronach w dziale "Struktury JPK" - warto śledzić ją na bieżąco, gdyż dotychczasowe struktury mogą w najbliższym czasie ulegać modyfikacjom. Jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Finansów, powstaną również nowe struktury, w tym między innymi JPK_Paragon, który w szczególności odnosić się będzie do funkcjonowania mikroprzedsiębiorstw zobowiązanych do zapisywania wszystkich operacji na kasie fiskalnej.
Zgodnie z art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, do grupy mikroprzedsiębiorców zalicza się przedsiębiorcę, który przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa następujące warunki:
Mikroprzedsiębiorcą można zatem co do zasady nazwać podmiot, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudnia mniej niż 10 pracowników. Jeżeli podmiot ten przekroczy w 2 ostatnich latach wartość średniego rocznego zatrudnienia, zostaje zakwalifikowany do grupy Małych podatników, nawet w sytuacji, kiedy jego obroty są niższe od 2 mln euro. Obowiązek przesyłania danych w formie plików JPK będzie dotyczył mikroprzedsiębiorstw w następujących terminach:
W związku z nadchodzącymi zmianami, wszyscy przedsiębiorcy, z mikrofirmami włącznie, będą zobowiązani do wysyłania plików JPK do Urzędu Skarbowego. Proces ten nazywany jest elektronicznymi kontrolami podatkowymi.
Większość programów finansowo-księgowych, które posiadają aktualnie przedsiębiorstwa, wyposażona została w funkcję generowania pliku JPK_VAT, a także pozostałych struktur JPK. Sposób ich przygotowywania jest automatyczny - pod uwagę brane są wszystkie dane wprowadzane do programów, które odnoszą się do prowadzonej działalności. Mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do przesyłania pliku JPK_VAT za pomocą programu Ministerstwa Finansów oraz do dostarczenia pozostałych plików JPK na życzenie urzędu skarbowego.
Warunkiem skorzystania z wspomnianego wcześniej programu Ministerstwa Finansów, a co za tym idzie - przesyłania plików JPK, jest posiadanie podpisu kwalifikowanego lub utworzenie bezpłatnego profilu zaufanego (eGo). Profil zaufany to bezpłatne narzędzie umożliwiające potwierdzanie tożsamości online. Można go założyć przez Internet - za pomocą konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego, a także w punkcie potwierdzającym - urzędzie lub banku (wniosek o założenie profilu zaufanego należy wysłać przez Internet, a swoje dane potwierdzić osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym).
Istnieje możliwość testowania składania JPK_VAT już teraz. Resort finansów oferuje mikroprzedsiębiorcom pomoc w tym zakresie. Jak podkreśla wiceminister finansów, Paweł Cybulski:
Chcemy by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku - zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne.
Na stronie www.jpk.mf.gov.pl znaleźć można bezpłatne narzędzia służące do tworzenia oraz wysyłania JPK_VAT. Dzięki temu mikroprzedsiębiorcy mogą już teraz dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować, podpisać, a następnie przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.
Niezłożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego w terminie może skutkować nałożeniem na podatnika odpowiednich sankcji karno-skarbowych. Karę za wykroczenie skarbowe stanowi grzywna, którą określa się kwotowo w przedziale od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2017 roku kara grzywny może wynosić:
Wysokość kary ustalana jest na podstawie sytuacji majątkowej i rodzinnej sprawcy, a także jego możliwości zarobkowych. Wysokość grzywny w przypadku przestępstwa skarbowego może wynosić od 10 do 720 stawek dziennych. W 2017 roku minimalna stawka dzienna wynosi od 66,66 zł do 26 664 zł - wszystko zależy oczywiście od sytuacji rodzinnej i majątkowej, a także
poziomu dochodów sprawcy. Aktualnie kara może wynosić:
Wprowadzenie Jednolitych Plików Kontrolnych umożliwia automatyczną weryfikację danych podatkowych, a także szybsze przeprowadzanie czynności kontrolnych, stanowiąc tym samym znaczne ułatwienie dla organów podatkowych. Jednolite Pliki Kontrolne niosą ponadto szereg korzyści dla samych przedsiębiorstw, gdyż umożliwią przeprowadzanie wewnętrznych audytów, celem wykrycia wszelkich nieprawidłowości w księgach, co przełoży się również na systematyczne monitorowanie sytuacji finansowej firmy.
Spodobał Ci się artykuł z działu Księgowości? Sprawdź co jeszcze polecamy!
Zdalny dostęp do systemu księgowego
powrót