Tzw. Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw, które mają na celu zreformować i udoskonalić funkcjonujące od wielu lat ramy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Ustawy które tworzą Konstytucję Biznesu to:
Zmiany, które reguluje Konstytucja biznesu to przede wszystkim: relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw, zakładanie firmy, zawieszenie działalności gospodarczej, zasady tworzenia prawa gospodarczego, prowadzenie działalności i obowiązki z tym związane.
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą będą zwolnieni ze składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy. Dodatkowo przedsiębiorca po 6 miesiącach będzie mógł skorzystać tzw. małego ZUS-u przez kolejne 2 lata. Korzystanie z ulgi na start posiada też swoje wady – okres nie będzie brany pod uwagę do wysokości świadczeń emerytalnych czy rentowych jak i nie będzie pozwalał na otrzymanie zasiłku chorobowego. W związku z tym przedsiębiorca będzie mógł dobrowolnie zrezygnować z ulgi.
Przepisy Konstytucji biznesu przewidują także możliwość utworzenia firmy na próbę. Będzie to co prawda dotyczyło okazjonalnej działalności zarobkowej osób fizycznych, nie będzie to zwolnione z konieczności odprowadzenia podatku. Przychód z prowadzenia Firmy na próbę nie będzie mógł przekroczyć w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia. W tym momencie jest to 1050 zł. Podatek z takiej działalności będzie rozliczany na zasadach ogólnych. W sytuacji gdy limit zostanie przekroczony osoba dotychczas działająca na próbę bezwzględnie musi w ciągu 7 dni rozpocząć działalność czyli dokonać odpowiedniej rejestracji w CEIDG.
W założeniach nowych przepisów NIP ma być głównym identyfikatorem osób prowadzących działalność gospodarczą. Natomiast numer REGON nadawany przez Główny Urząd Statystyczny stopniowo zniknie z urzędowych formularzy.
Prawo przedsiębiorców które zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza zasadę domniemania uczciwości, która ma wzmocnić relacje na linii przedsiębiorca-urząd. Najważniejsze aspekty zmieniane w tym zakresie to:
Konstytucja biznesu wprowadza możliwość zawieszenia działalności w sytuacji zatrudniania pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Do tej pory było to niemożliwe. Poza tym firma będzie mogła być zawieszona nie tylko na maksymalnie 24 miesiące a na czas nieokreślony.
Większość przepisów wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. To czy oraz w jakim zakresie wprowadzenie nowych przepisów wpłynie na rzeczywistą sytuację polskich przedsiębiorców, pozostaje kwestią otwartą.
powrót