Z początkiem 2019 roku pojawiła kolejna istotna zmiana w rozliczaniu strat, tym razem na korzyść podatnika. Nowelizacja wprowadziła możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł.
Uchwalona 9 listopada 2018 roku ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym obejmuje niemal 50 ułatwień. Skorzystają z nich głównie przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie możliwości jednorazowego rozliczenia straty podatkowej. W przypadków przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, kwestie dotyczące rozliczenia przez podatnika straty ze źródła przychodów zawarte są w ustawie o PIT (analogiczne rozwiązanie przewidziano również w ustawie o CIT). Z artykułu 9 ust. 3 ustawy o PIT jasno wynika, że:
O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Dotychczas podatnicy mogli obniżyć dochód ze źródła przychodów, z którego ponosili stratę, w ciągu następnych 5 lat podatkowych o kwotę tej straty. Musieli jednak mieć na uwadze, aby obniżenie w którymkolwiek roku nie wynosiło więcej niż 50 procent kwoty straty. W efekcie można było rozliczyć stratę, bez względu na jej wysokość, ale w terminie nie wcześniejszym niż 2 lata (w sytuacji obniżania dochodu w pierwszym i drugim roku o połowę straty).
Przyjęta przez Sejm nowelizacja zakłada natomiast wprowadzenie dodatkowej możliwości, a mianowicie jednorazowego rozliczenia straty podatkowej. Polega ona na możliwości rozliczenia całej wartości straty w jednym z najbliższych, następujących po sobie 5 latach podatkowych. Niemniej, jednorazowe rozliczenie możliwe będzie wyłącznie dla kwoty straty do wysokości 5 mln złotych. W sytuacji, gdy limit ten zostanie przekroczony, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć kwotę nieodliczonej straty w jednym z najbliższych, następujących po sobie 5 lat podatkowych, o kwotę mniejszą niż 5 mln złotych. Z kolei nieodliczona kwota będzie podlegać rocznemu ograniczeniu do 50% wysokości tej straty.
Warto przy tym dodać, że skorzystanie z nowej formy rozliczenia będzie zależało wyłącznie od decyzji przedsiębiorcy. Nowelizacja nie likwiduje tym samym możliwości rozliczania na obecnych zasadach tzn. przez pięć kolejnych lat podatkowych.
Zmiany w prawie podatkowym, które zostały uchwalone 9 listopada 2018 roku, dotyczą w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego też nowelizacja określana jest mianem pakietu MŚP. Obowiązujące od stycznia 2019 roku, nowe zasady rozliczenia straty, mają na celu szybszą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorcy, który z różnych powodów poniósł stratę, jak również zwiększyć pewność, co do "odzyskania" ulokowanych wcześniej środków. Okażą się one z pewnością korzystne dla przedsiębiorstw, które początkowo muszą dużo zainwestować w swoją działalność, jak również w przypadku firm, których dochód wzrasta wolniej po osiągnięciu straty.
powrót