Od 1 stycznia 2019 roku wejdą w życie nowe przepisy, które dotyczą dokumentacji pracowniczej. Nowelizacja Kodeksu Pracy to proces odpowiadający na postępującą cyfryzację. Projekty zostały przygotowywane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jedną z ważniejszych dla pracowników zmian, które miałyby być wprowadzone do Kodeksu Pracy, miały być dni wolne, przypadające do wykorzystania w trakcie roku. Byłoby to 26 dni, bez względu na staż pracy. Jak zakładał wstępnie projekt, niewykorzystany w ciągu roku urlop miał przepaść, przez co pracownicy nie mogliby tak jak dotychczas, „zbierać dni" na kolejny rok i wykorzystywać nawet miesięczne urlopy wypoczynkowe.
Choć nie wiadomo, które zasady z projektów nowelizacji Kodeksu Pracy zostaną wprowadzone, to wiadome jest, że przepisy aktualizujące go zostaną wprowadzone natomiast za pośrednictwem Ustawy z dn. 10 stycznia 2018 r, o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.
W wyniku powyższego czas przechowywania dokumentacji pracowniczej wyniesie 10 lat, gdzie dotąd okres ten wynosił 50 lat. Było to korzystne rozwiązanie dla osób, które na przykład zgubiły świadectwo pracy - mogły one zwrócić się do poprzedniego pracodawcy o odpis świadectwa pracy, nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach ustania stosunku pracy w tym zakładzie. Od 1 stycznia 2019 roku pracownik musi pamiętać, że jego dokumentacja będzie przechowywana wyłącznie 10 lat, a w późniejszym czasie - niszczona. Pracodawcy będą mieli ponadto obowiązek poinformować pracownika o czasie przechowywania jego dokumentacji pracowniczej. 12 miesięcy po ustalonym terminie odbioru dokumentów, pracodawca będzie mógł je zniszczyć.
Przez 10 lat pracodawca będzie miał obowiązek przechowywania dokumentów związanych również z ewidencjonowaniem czasu pracy oraz wykorzystaniem urlopów wypoczynkowych (obecnie ten okres wynosi 3 lata).
Zmieni się także sposób przechowywania dokumentacji pracowniczej. W związku z postępem technologicznym, od 2019 roku będzie możliwość digitalizacji dokumentów pracowniczych.
Dla przedsiębiorstw oznacza to możliwe obniżenie kosztów przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz będzie miało bezpośredni wpływ na rozwój technologiczny takiej firmy. W myśl wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii można stwierdzić, że przedsiębiorstwa zatrudniające około pół tysiąca pracowników, które wprowadzą elektroniczne dokumenty pracownicze, będą mogły zaoszczędzić nawet 200 000 złotych. Potencjalnie cały proces skróci również czas, który jest potrzebny na odnalezienie oraz zweryfikowanie danych informacji. Najważniejsze jest jednak to, by pracodawca zadbał o bezpieczeństwo przechowywania tej dokumentacji.
powrót