Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do wykorzystania 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku. W powszechnej opinii utarło się w związku z tym przekonanie, że pracodawca musi każdorazowo udzielić takiego urlopu na wniosek pracownika.
Urlop na żądanie to przywilej wynikający z przepisów prawa pracy. Zapis o tego rodzaju urlopie znajdziemy w art. 167 Kodeksu pracy, który mówi o tym, że pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika, we wskazanym przez niego terminie i w wymiarze nie większym niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Zapis ten stanowi również o tym, że pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu nie później niż w dniu jego rozpoczęcia.
Przysługujące pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie pochodzą z puli dni urlopu wypoczynkowego - nie są zatem dodatkowymi dniami wolnymi. Jeżeli więc pracownik wykorzysta wszystkie dni urlopu wypoczynkowego i będzie chciał skorzystać z urlopu na żądanie, pracodawca ma prawo mu odmówić z racji wykorzystania limitu przez podwładnego. W jakich jeszcze sytuacjach pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu na żądanie?
Pracownik nie może rozpocząć urlopu na żądanie, dopóki pracodawca mu go nie udzieli. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, skorzystanie z takiego urlopu bez zgody pracodawcy może zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych, a to z kolei może wiązać się z dyscyplinarnym zwolnieniem. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie w szczególnych okolicznościach, jeżeli uzna, że obecność pracownika jest konieczna ze względu na ochronę jego interesu. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2013 roku (SNO 29/13) czytamy, że:
pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na podstawie art. 1672 k.p. ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że zasługujący na ochronę wyjątkowy interes pracodawcy wymagałby obecności danego pracownika w pracy w okresie określonym w żądaniu udzielenia urlopu.
Do takiej sytuacji może dojść na przykład w przypadku braków kadrowych w sezonie chorobowym czy dużej liczby zleceń do zrealizowania. Odrzucenie wniosku pracownika o udzielenie urlopu na żądanie może być podyktowane również naruszeniem przez niego przepisów z tym związanych - może to być na przykład zbyt późne zgłoszenie takiego wniosku.
Pracownik chcący skorzystać z uprawnienia, jakim jest urlop na żądanie, musi dokonać jego zgłoszenia najpóźniej w dniu rozpoczęcia wolnego, do momentu przewidywanego rozpoczęcia pracy. Przepisy nie narzucają konkretnej formy takiego zgłoszenia. Oznacza to zatem, że pracownik może zawiadomić pracodawcę w dowolny sposób, zarówno ustnie, jak i pisemnie, pod warunkiem jednak, że takie oświadczenie skutecznie do niego dotrze. Pracodawca powinien zapoznać się z treścią oświadczenia, zanim pracownik rozpocznie urlop na żądanie.