Ponad 2 miliony osób skorzysta z ulgi w podatku dochodowym (PIT) wprowadzonej 1 sierpnia 2019 roku. To zwolnienie podatkowe przeznaczone jest dla młodych pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz umowę zlecenie, którzy nie skończyli jeszcze 26 lat oraz ich roczne dochody nie wynoszą więcej niż 85 528 zł. Wraz z przekroczeniem tej kwoty podatek PIT będzie naliczany tylko od nadwyżki, a nie od całej sumy. Ulga weszła w życie 1 sierpnia - dlatego od tej tej daty do końca roku możliwe jest zarobienie 35 636,67 zł bez naliczenia podatku. Zwolnienie obowiązuje bez względu na ilość podpisanych umów oraz posiadanych pracodawców.
Dokładnie 24 lipca prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczeniach rodzinnych i świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, według której zostaje wprowadzone zwolnienie z PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Podczas prac sejmowych nad tą ustawą premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że trzeba zaaktywizować młode osoby, które powinny chętniej wstępować na rynek pracy, widząc dla siebie odpowiednie perspektywy. Dodał także, że możliwości młodych muszą odpowiadać tym, którymi dysponują ich zachodni rówieśnicy, w czym w wydatny sposób ma pomóc zniesienie podatku dochodowego dla młodych Polaków.
Z ulgi można korzystać już od 1 sierpnia, jeśli złożyło się u pracodawcy specjalne oświadczenie o byciu zwolnionym z PIT. Jeśli się tego nie zrobi, zwrot podatku zostanie przyznany wraz z zeznaniem rocznym za 2019 r. Tego rodzaju oświadczenie nie będzie wymagane od 1 stycznia 2020 r., kiedy to zaliczka podatkowa nie będzie już pobierana. Zerowy PIT dla młodych spowoduje wyraźny wzrost wynagrodzeń dla osób poniżej 26 roku życia. Według wyliczenia Ministerstwa Finansów dzięki uldze młodzi pracownicy mogą liczyć na następujące finansowe bonusy:
Eksperci podatkowi i finansowi są podzieleni w kwestii oceny zniesienia PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Jako duży plus tego rozwiązania uznaje się zwrócenie uwagi na potrzeby młodych pracowników, którzy skazani są na wysokie ceny wynajmu mieszkań czy spłat rat kredytowych oraz najczęściej nie mają zbyt wielu kart przetargowych w rozmowach o podwyżkę ze swoimi pracodawcami - dlatego każdy wzrost ich wynagrodzeń musi zostać uznany za pozytywną inicjatywę. Jako wady zmiany w tej ustawie uznaje się: zmniejszenie dochodów samorządów (dla których wpływy z podatku PIT to ważna część budżetu) oraz wykluczenie z ulgi osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło oraz przedsiębiorców.
Według niektórych specjalistów niewzięcie pod uwagę w ustawie zatrudnionych w oparciu umowę o dzieło można uznać za działanie niekonstytucyjne. Rozgoryczeni mogą czuć się także młodzi przedsiębiorcy, którzy prawdopodobnie zaczną odchodzić na etat, mając w pamięci jeszcze kwestię ciągle rosnących kosztów prowadzenia swojej działalności gospodarczej.
Ulga PIT dla młodych obejmuje tylko wynagrodzenia - niektóre stypendia, świadczenia alimentacyjne oraz zasiłki, odszkodowania za brak prawidłowego rozwiązania stosunku pracy czy odprawy ciągle będą normalnie opodatkowane. Zwolnienie nie obejmuje także w ramach składek na ZUS i NFZ.
powrót