Ustawa o rachunkowości nie określa terminu, w którym jednostka powinna dokonać podziału zysku, stwierdzając jedynie, że najpierw należy zatwierdzić sprawozdanie finansowe i podjąć uchwałę określającą sposób podziału zysku. W każdej spółce, osobowej czy handlowej, zysk osiągnięty przez jednostkę może zostać przeznaczony na jeden z poniższych celów:
W przypadku spółki z o.o. podział zysków obejmuje wynik finansowy netto i odbywa się na podstawie uchwały podjętej w trakcie zgromadzenia wspólników. Zysk osiągnięty w ramach działalności spółki zostaje podzielony adekwatnie do udziałów. Należy jednak pamiętać, że ewentualne niepokryte straty w ramach spółki z o.o. za zeszłe lata powinno się pokryć przy podziale zysku.
W spółce akcyjnej zysk w postaci wyniku finansowego netto jest wypłacany adekwatnie do liczby posiadanych akcji przez udziałowców. W odróżnieniu od spółek z o.o. w ramach spółki akcyjnej nie zawsze cały zysk można przeznaczyć na jeden cel – 8% zysku należy bowiem przekazać na kapitał zapasowy, co jest wymagane do chwili, aż osiągnie on wartość 1/3 kapitału zakładowego. Ponadto zwyczajne walne zgromadzenie ma prawo ustanowić nowe fundusze zapasowe, które będą finansowe z zysku wypracowanego w ramach danego roku obrotowego.
W spółce jawnej niezależnie od rodzaju i wysokości wniesionego wkładu wszyscy wspólnicy w takim samym stopniu biorą udział w podziale zysku w ramach wyniku finansowego brutto. Wypłata zysku może mieć miejsce od raz po zakończeniu roku obrotowego. Przy stracie odnotowanej przez spółkę ewentualny pomniejszony kapitał zakładowy wspólnika zostaje podniesiony z wypracowanego zysku. Ponadto bez względu na wynik finansowy wspólnicy mogą każdego roku otrzymywać odsetki w wysokości 5% od wniesionego przez siebie udziału kapitałowego.
W przypadku spółki cywilnej podział i wypłata zysku w ramach wyniku finansowego brutto następują po jej rozwiązaniu, o ile zawarto ją na czas określony. W przeciwnym razie, jeśli spółkę zawarto na czas nieokreślony, podział zysku może się odbyć bezpośrednio na koniec roku obrachunkowego. Zysk dzielony jest równo pomiędzy wspólników niezależnie od wniesionych wkładów, chyba że umowa spółki przewiduje inny podział zysku. Jeżeli umowa spółki lub uchwała tak stanowi, w trakcie roku obrachunkowego wspólnicy mogą wypłacać sobie zaliczki na poczet rozliczenia rocznego.
W spółce komandytowej wynik finansowy brutto jest dzielony adekwatnie do wkładu wniesionego przez komandytariusza, jeśli treść umowy nie wskazuje na inne zasady. Osiągnięty zysk najpierw podnosi wysokość wniesionego wkładu do wysokości wkładu zadeklarowanego, dopiero później może zostać wypłacony.
W spółce komandytowo-akcyjnej zysk finansowy osiągnięty jako wynik finansowy brutto dzieli się pomiędzy komplementariuszy i akcjonariuszy adekwatnie do wniesionego przez nich wkładu, o ile statut nie mówi inaczej. Aby doszło do podziału zysku, uchwała musi zostać podjęta przez większość komplementariuszy.
powrót