Problem bezpieczeństwa finansowego emerytów został rozpatrzony przez polskich polityków. Wprowadzony na kanwie ustawy, Program Pracowniczych Planów Kapitałowych ma być w przyszłości wsparciem dla najstarszej warstwy społecznej. W założeniu powinien pozwolić na gromadzenie oszczędności i wyższe stawki świadczeń emerytalnych.
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę 19 listopada 2018 roku. Faktyczne wprowadzenie jej w życie nastąpi od 1 lipca 2019 roku, a proces ten będzie kontynuowany do 2021 roku.
Program ma być dodatkowym mechanizmem zabezpieczającym obywateli pod względem finansowym, po przejściu na emeryturę. W myśl ustawy, przekazane środki stanowią własność prywatną podatnika i zostaną wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Pracownicze Plany Kapitałowe polegają na dobrowolnym gromadzeniu oszczędności przez osoby zatrudnione, które opłacają składki ZUS, niezależnie od rodzaju umowy. Ten dodatkowy element systemu emerytalnego jest tworzony i współfinansowany przez pracodawców, a także państwo. Pracownicy w wieku 18-55 lat są automatycznie włączeni do systemu, jeśli ich pracodawca opłaca składki. W przypadku osób powyżej 55 roku życia, którzy nie ukończyli jednak 70 lat, można zgłosić się do pracodawcy, by ten zawarł w ich imieniu umowę.
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych określa konkretne wartości procentowe, które mają być przeznaczane na rzecz PKK z ramienia pracownika:
Projekt PPK jest kierowany do ponad 11 milionów pracowników. Dziewięć milionów z nich spełnia się zawodowo w sektorze prywatnym, a pozostali pracują w sektorze publicznym. Ze względu na tak duże przedsięwzięcie, wdrożenie projektu nie odbędzie się dla wszystkich zainteresowanych równocześnie. Głównym kryterium, które wzięto pod uwagę jest liczebność pracowników. Całość wdrożenia została podzielona na poszczególne etapy:
Przekazanymi środkami będą dysponować i obracać Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne, zakłady ubezpieczeń, a także pracownicze towarzystwa emerytalne. Instytucje te muszą posiadać zezwolenia na działalność od Komisji Nadzoru Finansowego.
Stopniowe wdrażanie PPK ma zapewnić jego harmonijny rozwój, a w konsekwencji sprawić, że emerytury osób, które zakończą etap praktyki zawodowej będą wyższe.
powrót