Ze względu na rosnącą liczbę transakcji oraz częste przeprowadzanie ich za pośrednictwem drogi elektronicznej, coraz większą rolę w sprawozdawczości finansowej odgrywa odpowiednia organizacja procesu kontroli wewnętrznych. Dotyczy to nie tylko dużych korporacji, w których proces ten jest bardziej sformalizowany, lecz również mniejszych firm, w których kontrole mają charakter nieformalny. Odpowiednie zaplanowanie całego procesu jest kluczowe z punktu widzenia odpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz poprawności sporządzenia sprawozdania finansowego.
Obecnie rola kontroli wewnętrznych w sprawozdawczości finansowej jest kluczowa. Dzięki nim odbiorcy sprawozdania finansowego uzyskują potwierdzenie, czy sprawozdanie zawiera bezbłędne dane i należycie odzwierciedla stan majątku, finansów i wyniki jednostki. Za sprawą odpowiednio zidentyfikowanych ryzyk oraz prawidłowo zaplanowanych kontroli. Zarząd jednostki ma możliwość uniknięcia znaczących błędów oraz sprawdzenia, czy przeprowadzone transakcje wykonywano prawidłowo i bez nadużyć z punktu widzenia strategii firmy oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu procesowi kontroli wewnętrznych możliwe jest skuteczne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych, zanim te zostaną udostępnione zewnętrznym odbiorcom. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych komplikacji związanych z ich korygowaniem, a także wprowadzenia odbiorców sprawozdań w błąd.
Warto podkreślić, że system kontroli wewnętrznych jest procesem ciągłym, co oznacza, że kierownictwo jednostki powinno stale pracować nad słabościami i udoskonalaniem kontroli wewnętrznych, wprowadzając nowe punkty kontrolne, w procesach, w których zidentyfikowano słabości niosące za sobą ryzyka związane z możliwością zniekształcenia danych finansowych.
Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Badania 315 biegły rewident w trakcie badania sprawozdania finansowego osiąga zrozumienie kontroli wewnętrznej znaczącej dla badania oraz poddaje ocenie, czy dana kontrola pojedynczo lub w powiązaniu z innymi kontrolami jest znacząca dla badania i odpowiednio ogranicza ryzyko zniekształcenia danych zawartych w sprawozdaniu finansowym.
Odpowiednio zaplanowany i wdrożony system identyfikacji ryzyka i kontroli wewnętrznej jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pomaga on usprawniać działanie najważniejszych procesów w firmie, a także dostarcza pewności, że dane wykazywane w raportach oraz sprawozdaniach nie zawierają błędów.
powrót