Obdarowywanie pracowników z okazji świąt bożonarodzeniowych stało się już tradycją. Większość firm przekazuje zatrudnionym osobom prezenty w formie paczek lub bonów towarowych. Wątpliwości jednak pojawiają się w przypadku rozliczenia kosztów związanych z tego typu działaniem. Paczki świąteczne oraz bony towarowe dla pracowników mogą być finansowane ze środków własnych firmy lub z ZFŚS, czyli Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Rozliczenie podatkowego tego rodzaju wydatków zależne jest właśnie od źródła ich finansowania.
Jeżeli firma finansuje wydatki na paczki oraz bony towarowe ze środków obrotowych, należy je zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. W tym wypadku trzeba je uznać jako wydatki na cele pracownicze, które są pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodu. Jeżeli zakup prezentów świątecznych dla pracowników miałby obciążyć koszty podatkowe firmy, nie może mieć charakteru działalności socjalnej, co oznacza, że ich wartość nie może być uzależniona od kryteriów socjalnych, czyli sytuacji życiowej, materialnej czy rodzinnej pracowników.
W świetle artykułu 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oczywiste jest, że zarówno bony, jak i paczki świąteczne dla pracowników są przychodem ze stosunku pracy, powinny być więc co do zasady opodatkowane PIT, podobnie jak to się ma w przypadku miesięcznych wynagrodzeń pieniężnych. Finansowanie tego typu wydatków ze środków obrotowych, otrzymane z omawianego tytułu świadczenia, traktowane jest jako przychód do opodatkowania dla pracowników. W tym celu należy więc doliczyć ich wartość do przychodów ze stosunku pracy zatrudnionego, a następnie je opodatkować. To sprawi również, iż wartość powiększy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Wyjątkiem od konieczności opodatkowania PIT są świadczenia, które według przepisów BHP są zwolnione z podatku na podstawie art 21 ust. 1 pkt 11-11b ustawy o PIT. Dotyczy on m.in. bonów, talonów czy kuponów, które uprawniają do uzyskania posiłków, artykułów spożywczych oraz napojów bezalkoholowych, w sytuacji gdy pracodawca nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, pomimo spoczywającego na nim obowiązku wynikającego z przepisów BHP.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą obowiązkowo pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia 2017 roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Dla firm, które nie spełniają tego kryterium istnieje szansa utworzenia ZFŚS na zasadzie dobrowolności.
W świetle art 21. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wartość finansowanych paczek świątecznych z ZFŚS jest zwolniona od podatku dochodowego do kwoty nieprzekraczającej łącznie w roku podatkowym 380 zł. Z kolei przekroczenie tego limitu sprawi, że nadwyżka będzie stanowić przychód ze stosunku pracy zatrudnionego oraz będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Bony towarowe, które zgodnie z ustawą nie są uznawane za świadczenia rzeczowe, nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, nawet jeśli są finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
powrót