Gospodarka światowa i jej globalizacja sprawiły, że konieczne stało się ujednolicenie zasad rachunkowości i tworzenia sprawozdań finansowych. Niezbędne zatem stało się opracowanie wspólnego wzoru sprawozdania finansowego, który obowiązywałby zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych, jak i w Europie. Po wypracowaniu jednolitego modelu tworzenia sprawozdań jednoznacznie stwierdzono, że głównym jego celem jest dostarczenie informacji na temat sytuacji finansowej danego podmiotu, aby możliwe było podjęcie jak najlepszych decyzji gospodarczych.
Prowadzenie rachunkowości zgodnie z zasadami MSSF wymaga sporządzenia bilansu otwarcia na dzień przejścia MSSF. Przykładowo, jeżeli będzie nim 1 stycznia 2010 roku, to właśnie na ten dzień należy przygotować bilans przejścia. Odpowiednio sporządzone sprawozdanie finansowe powinno zawierać dane porównawcze za co najmniej poprzedni okres obrotowy. W przypadku tworzenia sprawozdania finansowego po raz pierwszy, nie jest konieczne przygotowanie bilansu otwarcia na dzień przejścia. W takiej sytuacji przyjmuje się zasadę retrospektywności - pierwsze sprawozdanie prezentuje się tak, jak gdyby jednostka gospodarcza, do której się ono odnosi, od zawsze przedstawiała swoje sprawozdania finansowe zgodnie z zasadami MSSF. Należy pamiętać o tym, że korekty wynikające z zastosowania tych zasad po raz pierwszy ujmowane są jako niepodzielony wynik z ubiegłych lat.
Niekiedy zdarza się, że możliwe jest zrezygnowanie z kilku zasad prezentowanych przez MSSF, jednak jest to dopuszczalne tylko w dwóch przypadkach: opcjonalnego lub obowiązkowego wyłączenia z wcześniejszego zastosowania MSSF. To rozwiązanie wynika z zasady retrospektywności, którą stosuje się przy sporządzaniu sprawozdania finansowego pierwszy raz, ponieważ zastosowanie niektórych standardów byłoby niewykonalne i znacząco spadłaby jakość i wiarygodność zaprezentowanych danych.
W bilansie otwarcia, który powstał zgodnie z zasadami MSSF, wyłączeniu podlegać może kilka obszarów. Pierwszym z nich jest wartość godziwa jako koszt wytworzenia. W tym przypadku mowa o prawie spółki do wyceny poszczególnych środków, niematerialnych i prawnych wartości, a także nieruchomości inwestycyjnej według wartości godziwej, która będzie podstawową miarą do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.
Kolejnym obszarem mogącym podlegać wyłączeniu jest kwestia świadczeń na rzecz pracowników - bierze się tu pod uwagę zyski i straty aktuarialne z tytułu określonych świadczeń. Dopuszcza się także możliwość spółek do nierozpoznania na dzień przejścia różnic kursowych z tytułu przeliczeń danych finansowych spółek zależnych. Wyłączeniu podlega również obszar związany z płatnościami dotyczącymi akcji. Oznacza to, że dana spółka może zastosować MSSF nr "Płatności w formie akcji własnych", ale wyłącznie w sytuacji, gdy publicznie ujawni wcześniej wartość godziwą aparatów finansowych na dzień dokonania ich wyceny.
Wyłączeniu podlegać może także obszar związany z aktywami i zobowiązaniami jednostek powiązanych. Tutaj wiele zależy od tego, czy jednostka zależna przechodzi na MSSF później czy wcześniej niż jednostka, która nad nią dominuje. W pierwszym przypadku musi ona dostosować się do uwzględnionych wcześniej przez jednostkę dominującą wartości bilansowych sporządzonych już w sprawozdaniu i odnośnie tego powinna wycenić swoje aktywa. Jeśli natomiast wystąpi odwrotna sytuacja, wtedy aktywa i zobowiązania jednostki zależnej powinny być ujęte, oczywiście z uwzględnieniem korekt konsolidacyjnych, zgodnie z wartością bilansową.
Opcjonalnemu wyłączeniu podlegają także transakcje regulowane aparatami kapitałowymi - konieczne jest wydzielenie z zobowiązań finansowych komponentów kapitałowych, które określone zostały jako kapitał zakładowy. W tym przypadku prezentuje się przykład zobowiązania odpowiadającego naliczonym kosztom odsetek, który stanowi niepodzielny wynik z poprzednich lat. Kolejny obszar stanowi prezentacja aparatów finansowych rozpoznanych przed sporządzeniem bilansu otwarcia MSSF. Mogą one być przedstawione jako aktywa lub zobowiązania finansowe według wartości godziwej, które można wykazać w rachunku zysku i strat lub zaprezentować jako dostępne w sprzedaży. Tego rodzaju klasyfikacji dokonuje się w momencie przejścia na MSSF.
W przypadku wyłączenia przyjmuje się uproszczoną metodę kalkulacji zobowiązania związanego z przewidywanymi kosztami przywrócenia składnika aktywów do pierwotnego miejsca. Korzystając z tej metody spółka zobowiązana jest do uwzględnienia zdyskontowanej wstecz kwoty zobowiązania z tytułu tego przywrócenia. Ostatnim elementem związanym z wyłączeniem opcjonalnym jest wycena aktywów finansowych i zobowiązań finansowych.
W przypadku obowiązkowego wyłączenia z retrospektywnego zastosowania MSSF konieczne było stworzenie katalogu obowiązkowych wyłączeń. Wynika to z faktu, że pewnych zmian nie da się przeprowadzić wstecz, by było to uznane za wiarygodne. Pierwszą zasadą obecną na tej liście jest wyksięgowanie aktywów i zobowiązań finansowych. Spółki nie mogą rozpoznawać aktywów i zobowiązań finansowych w bilansie otwarcia MSSF, jeśli nie czyniły tego w sprawozdaniu jednostkowym.
Rachunkowość zabezpieczeń stanowi kolejny obszar obowiązkowego wyłączenia. Może być stosowana wyłącznie w przypadku spełnienia wszystkich kryteriów zawartych w MSR nr 39 - w bilansie nie powinny być zawarte transakcje zabezpieczające, które nie spełniają opisanych w niej warunków. Wyłączeniu podlegają szacunki, które powinny być oparte na tych samych założeniach, na których bazowano w tworzeniu kalkulacji w sprawozdaniu jednostkowym. Bardzo ważne jest, aby spółka uwzględniła otrzymaną informację w rachunku zysków i strat.
Ostatnim elementem, który podlega obowiązkowemu wyłączeniu, jest kwestia aktywów dostępnych do sprzedaży. Spółki, które przeszły na MSSF w 2006 r. muszą dokonać odwrócenia amortyzacji aktywów długoterminowych przeznaczonych do obrotu za okres od daty, kiedy zaczęły one spełniać kryteria zgodne z aktywami przeznaczonymi do obrotu.
powrót