Co daje ulga na złe długi?
Wierzyciel będzie mógł od teraz zmniejszyć kwotę przychodu lub zwiększyć stratę o kwotę nieuregulowanych wierzytelności, nie będzie to jednak jego obowiązkiem. W przeciwieństwie do dłużnika, który będzie musiał zwiększyć podstawę opodatkowania lub zmniejszyć stratę
o kwotę niezapłaconej należności, którą wcześniej zaliczył do kosztów uzyskania przychodu.
Oczywiście, jeśli dłużnik ureguluje należną wierzycielowi kwotę, będzie mógł dokonać korekty w rozliczeniu za okres, w którym należność uiścił.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi?
Wierzytelność musi spełniać wszystkie poniższe warunki, żeby można było do niej zastosować ulgę na złe długi.
● Transakcja, której dotyczy należność, musi być dokonywana w ramach działalności, opodatkowanej na terytorium Polski.
● Nabywca nie znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego bądź upadłości na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania rocznego.
● Od daty wystawienia rachunku, faktury bądź zawarcia umowy nie minęły 2 lata. Liczyć je należy od końca roku kalendarzowego, w którym powstała należność.
W jakim celu wprowadzono ulgę na złe długi?
Ulga na złe długi to jedno z wielu działań wprowadzanych, aby walczyć z zatorami płatniczymi. W tym przypadku głównym zadaniem jest umożliwienie preferencyjnego rozliczenia się przez wierzycieli. Dodatkowo konsekwencje powinien odczuć też dłużnik przez zwiększenie należności podatkowych, wydaje się więc, że powinno to wpłynąć na zmniejszenie się liczby nieterminowych płatności.