9 maja 2018 r. prezydent podpisał ustawę dot. pomocy przy zbiorach, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, a także ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, a dokładniej umowa o pomocy przy zbiorach może być zawarta na okres nie dłuższy niż 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Może to być jedna umowa lub kilka u jednego rolnika lub w kilku gospodarstwach. Ważne, aby łączny czas ich trwania nie przekroczył 180 dni. Stronami umowy będzie osoba prowadząca gospodarstwo rolne i osoba pomagającą przy zbiorach. Warte zaznaczenia jest, że pomocnikiem może zostać wyłącznie osoba pełnoletnia. Przedmiotem prac będzie odpłatne wykonywanie danych czynności. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników (Art. 91a. pkt.2) wymienia jednoznacznie, jakie czynności można uznać za pomoc przy zbiorach. Każdej ze stron przysługuje prawo wypowiedzenia umowy. W takim przypadku umowa ulega rozwiązaniu z upływem dnia, w którym została wypowiedziana, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.
Wedle nowych przepisów, rolnik obowiązkowo opłaci od takiej umowy składki na ubezpieczenie: chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie. Rolnik ma obowiązek w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy zgłosić pomocnika do ubezpieczeń społecznych. W przypadku umowy o pomoc przy zbiorach nie mają zastosowania przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, czyli dotyczące stawki godzinowej. Warto podkreślić, że pomocnikiem może zostać obywatel Polski pomagający przy zbiorach, jak i osoby przebywające w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę. Rolnik będzie musiał sporządzić informacje o wysokości przychodów z tytułu takiej umowy na formularzu PIT-8C i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego.
Nowy rodzaj umowy ma na celu sformalizowanie stosunku pracy zawieranego pomiędzy rolnikiem a jego pomocnikiem. Służy również wyeliminowaniu zawierania umów o dzieło z pomocnikami rolników, które nie odpowiadają charakterystyce pomocy przy zbiorach, a także ze względu na to, że osoby te nie są objęte ubezpieczeniem społecznym. Ponadto ustawodawcy zależy na zminimalizowaniu ''pracy na czarno'' w rolnictwie.
powrót