Aż 20% pracowników myśli o zmianie pracy ze względu na brak równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Tak wynika z najnowszego raportu Hays Poland i Mind & Soul Business "Nowa era motywacji". Mocno stawiamy na rozwój kariery, ale jednocześnie chcemy mieć czas na odpoczynek i realizowanie swoich pasji. Niestety - blisko 40% Polaków uważa, że równowaga w ich życiu jest zachowana na poziomie złym i średnim.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawia wskaźnik lepszego życia, na który znaczący wpływ ma między innymi indeks work-life balance. Ostatnie zestawienie jasno pokazuje, że najlepsze warunki łączenia pracy z życiem osobistym oferują holenderskie, duńskie i francuskie firmy. Najgorsze natomiast są w Turcji i Meksyku. Polska uzyskała 6,5 pkt w 10-stopniowej skali, co nie jest niestety dobrym wynikiem. Do zachowania równowagi jeszcze nam daleko i - co gorsza - znaczna część pracodawców nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wielkie znaczenie ma obecnie work-life balance na rynku pracy - aż 34% osób podejmuje pracę w nadgodzinach, gdyż wywierana jest na nich presja przez przełożonych.
Badanie przeprowadzono po raz pierwszy w 2006 roku, a wnioski z niego można by sprowadzić do bardzo ogólnego postulatu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W 2019 roku pracownicy wskazują już konkretne rozwiązania. Ważna jest dla nich dobra atmosfera, możliwość pracy zdalnej czy dbałość o rozwój osobisty i intelektualny. Jak się okazuje, połowa z nich pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo. Im wyżej zajmowane stanowisko, tym większa liczba zobowiązań, a co za tym idzie - wypracowanych godzin nadliczbowych.
Jesteśmy przeciążeni pracą, a przez to zestresowani i sfrustrowani. To z kolei przekłada się na gorsze samopoczucie i - rzecz jasna - odbija się na życiu prywatnym. Raport Hays Poland i Mind Soul Business jasno pokazuje, że Polacy poświęcają swoim partnerom życiowym około 6 godzin tygodniowo, a dzieciom jedynie 9 godzin w ciągu tygodnia. To bardzo mało. Przeciążenie ma też oczywiście konsekwencje zdrowotne. Polacy skarżą się na bóle głowy, pleców, karku i mięśni. Miewają kłopoty ze snem i cierpią na przewlekłe zmęczenie. Na to wszystko wpływ ma oczywiście zbyt wymagające środowisko pracy, konieczność wykonywania obowiązków "po godzinach", a także w czasie urlopu czy podczas choroby.
Im lepsze samopoczucie pracownika, tym większa jego wydajność i skuteczność na co dzień. Pracodawcy powinni zacząć zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Rozwiązań należy szukać daleko dalej niż w standardowo oferowanych dotychczas świadczeniach. Benefity proponowane przez pracodawców powinny odpowiadać realnym potrzebom ich pracowników - tak, aby podnieść jakość ich życia. Możliwość pracy zdalnej, elastyczny grafik, dodatkowe przerwy na aktywność fizyczną, zabiegi rehabilitacyjne w pracy - to świadczenia, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu i są doceniane przez pracowników, ponieważ mogą pomóc w zachowaniu równowagi pomiędzy różnymi sferami życia.
Efektywny work-life balance wcale nie musi oznaczać równowagi pomiędzy czasem poświęconym pracy - tu chodzi raczej o jakość tego czasu, a także poziom zaangażowania. Aby pomóc pracownikom w osiągnięciu tego stanu firmy coraz częściej wprowadzają rozwiązania mające na celu efektywne gospodarowanie czasem - stąd między innymi doceniana dziś przez pracowników możliwość pracy z domu czy rozliczenie za efekty pracy, a nie czas spędzony w firmie.
Równowaga między sferą zawodową a prywatną ma coraz większe znaczenie, również na polskim rynku pracy. Możliwość osiągnięcia i utrzymania work-life balance stanowi obecnie jedno z najważniejszych kryteriów, na podstawie których Polacy podejmują swoje decyzje zawodowe. W osiągnięciu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym niezwykle ważne jest wsparcie ze strony pracodawcy - dawniej pojęcie work-life balance oznaczało przede wszystkim równowagę pomiędzy pracą a domem, dziś z kolei mieszczą się w nim nie tylko elastyczne godziny pracy, ale również dostrzeganie potrzeb pracowników.