Jak wynika z analiz Tax Care, sama możliwość automatycznego wczytywania danych z e-faktur pozwoliła zaoszczędzić około 30% czasu pracy księgowych. Wyspecjalizowane programy umożliwiają zautomatyzowanie procesu gromadzenia danych oraz ich przetwarzania, dostarczając tym samym gotowe wyniki do analizy, co w perspektywie zmniejszenia kosztów operacyjnych jest bardzo cenne. Automatyzacja może przyspieszyć wiele różnorodnych procesów związanych między innymi z prowadzeniem ksiąg czy rejestrowaniem transakcji, pozwalając tym samym księgowym na realizowanie kompleksowych usług doradczych.
O automatyzacji w księgowości można już mówić od 1955 roku, kiedy to w amerykańskiej fabryce General Electric komputer Univac 1 zaczął obliczać listę płac. W 1978 roku pojawił się uniwersalny pakiet do księgowości o nazwie Peachtree Software, zdejmując z barków ówczesnych księgowych wiele powtarzalnych i czasochłonnych zarazem zadań. Ta automatyzacja jest dzisiaj bardzo pożądana. Jak wynika z badania "Practice of now" firmy Sage, aż 49% księgowych (z 3 tys. przebadanych) stwierdziło, że automatyzacja powtarzalnych czynności jest bardzo potrzebna, a 66% chętnie zainwestowałoby w sztuczną inteligencję, żeby móc to osiągnąć. W branży księgowości niewiele jest jeszcze rozwiązań, które w pełni bazują na AI - wciąż pozostaje to w sferze przyszłości, ale warto zaznaczyć, że przyszłość ta jest niedaleka.
Ze sztucznej inteligencji korzysta na przykład Intuit, a więc największy na świecie dostawca usług księgowych. AI i machine learning wykorzystywane są między innymi do automatycznego odczytywania danych z faktur czy sugerowania kategorii księgowanych kosztów. Scanye, czyli inteligentny asystent księgowości, to system, który błyskawicznie konwertuje skan faktury, wyciągając z niej dane niezbędne do zaksięgowania i płatności. Efekt? Zamiast 250 faktur przepisanych przez cały dzień - aż 400 w godzinę. Opracowana przez Polaków aplikacja wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe, dokładnie zapamiętując, w jakim miejscu na fakturze znajdują się niezbędne informacje.
Jak wynika z raportu "Robot w służbie księgowości" firmy doradczej EY, zdecydowana większość księgowych i właścicieli firm (67%) zgadza się ze stwierdzeniem, że nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja, będą odgrywać coraz większą rolę, wpływając na automatyzację i wzrost efektywności procesów księgowych. Doskonałym tego potwierdzeniem jest pracujący od 2017 roku w firmie EY robot "Krystyna", który wspomaga między innymi system kadrowo-płacowy, a także księguje wyciągi bankowe, transakcje zakupu i sprzedaży. Sprawdza też numer NIP i robi to w maksymalnie 20 sekund, co człowiekowi zajmuje aż minutę, czyli trzykrotnie więcej czasu.
Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje księgowość - to pewne. Czy istnieje zatem ryzyko, że nowe technologie zastąpią kiedyś księgowych? Eksperci przekonują, że nie. AI nie zabiorą pracy księgowym, ale znacznie ją zmienią. Automatyzacja przyspiesza wykonywania zadań, a w konsekwencji pozwala uwolnić zasoby ludzkie w organizacji i przenieść je do bardziej zaawansowanych procesów. Sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie zwłaszcza przy procesach, w przypadku których występuje duża liczba zmiennych - taka, którą człowiek w danym czasie i układzie nie będzie w stanie przerobić oraz zinterpretować. Automatyzacja złożonych i powtarzalnych czynności oraz procesów pozwoli zatem nie tylko na zmniejszenie kosztów, ale i zwiększenie wydajności pracowników.
powrót