Dywidenda może być wypłacona wspólnikom lub akcjonariuszom spółek kapitałowych, które wypracowały zysk za poprzedni rok obrotowy. Przepisy pozwalają powiększyć ją o niepodzielone zyski z poprzednich lat oraz środki zgromadzone w ramach kapitału zapasowego i kapitałów rezerwowych sfinansowanych z zysków spółki. Dywidenda przysługuje wspólnikom, którzy posiadali udziały lub akcje w dniu zatwierdzenia uchwały o podziale wypracowanego zysku.
Przed powzięciem uchwały o podziale zysku spółki kapitałowe powinny sporządzić roczne sprawozdanie finansowe. Jeżeli spółka jest zobowiązana do poddania sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta, musi się wywiązać z tego obowiązku przed wypłatą dywidendy. Wówczas sprawozdanie może być zatwierdzone przez walne zgromadzenie (w spółce akcyjnej) lub zgromadzenie wspólników (w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) po czym można powziąć uchwałę o podziale zysku, na podstawie której wypłaca się dywidendę.
Dzień wypłaty dywidendy powinien być wyznaczony w ciągu dwóch miesięcy od powzięcia uchwały o podziale zysku, w której wskazuje się jego dokładną datę. Choć dywidenda z reguły jest udzielana w formie pieniężnej, prawo dopuszcza możliwość jej wypłacenia również pod postacią innych aktywów należących do majątku spółki (tzw. dywidenda rzeczowa).
W przypadku gdy dywidenda wypłacana jest wspólnikom/akcjonariuszom będącym polskimi rezydentami, pomniejsza się ją o zryczałtowany podatek w wysokości 19%. Co ważne, nie należy jej ujmować w zeznaniu rocznym ani łączyć z innymi dochodami zgodnie ze skalą s.
O skutkach podatkowych wypłaty dywidendy na rzecz podmiotów zagranicznych oraz innych zagadnień związanych z wypłatą dywidendy napiszemy w kolejnych wpisach.
powrót