Prowadzenie działalności biznesowej w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to niełatwe wyzwanie. Wymaga ono spełnienia licznych obowiązków sprawozdawczych oraz opłacania zobowiązań (w tym w szczególności podatków) wobec państwa. Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy zarządzający spółkami z o.o. mają możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych oraz preferencji. Odpowiednio wykorzystane, mogą one przyczynić się do znacznego zmniejszenia zobowiązań podatkowych wobec fiskusa.
Jeżeli chodzi o regulacje prawne, to kluczową rolę w tym zakresie odgrywa ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. Opisano w niej,
do jakich preferencyjnych rozwiązań uprawnieni są podatnicy CIT (w tym także przedsiębiorstwa w formie spółki z o.o.) oraz jakie kryteria należy w tym celu spełnić.
Oprócz tego przydatna będzie także znajomość takich aktów prawnych, jak:
Nie sposób opisać wszystkie możliwości, jakie stoją przed przedsiębiorcami prowadzącymi spółkę z o.o. Praktyka pokazuje jednak, że szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się takie rozwiązania, jak:
W dalszej części tekstu przedstawiamy podstawowe informacje na temat poszczególnych ulg i preferencji podatkowych.
Podstawowa stawka podatku CIT od dochodu (różnicy między przychodami oraz kosztami ich uzyskania) wynosi 19%. Część przedsiębiorców ma jednak możliwość
skorzystania z podatku obniżonego w wysokości 9%. Do takiego działania uprawnieni są przede wszystkim mali podatnicy.
Status małego podatnika mają te podmioty, w przypadku których przychody ze sprzedaży za poprzedni okres rozliczeniowy nie przekroczyły równowartości dwóch milionów euro. Limit ten odnosi się również do bieżącego roku (nie uwzględnia się wówczas zysków kapitałowych). Przeliczenia na złotówki dokonuje się według kursu Narodowego Banku Polskiego z pierwszego dnia roboczego października ubiegłego roku.
Z możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki 9% wyłączone zostały te spółki z o.o., które powstały na przykład wskutek restrukturyzacji, przekształcenia, podziału
itp. CIT preferencyjny to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do mniejszych podmiotów. Obniżenie stopy podatku dochodowego ma umożliwić im rozwój prowadzonej działalności biznesowej. Bez względu na wysokość osiąganych dochodów, do skorzystania z małego CIT uprawnione są w roku podatkowym również przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają swoją działalność.
Obniżona stawka podatku dochodowego to niejedyne udogodnienie, na jakie mogą liczyć spółki z o.o. mające status małego podatnika i rozpoczynające działalność w
danym roku. Podmiotom tym przysługuje również prawo do tzw. preferencji podatkowej.
W pewnym uproszczeniu polega ona na tym, że przedsiębiorca może odroczyć obowiązek zapłaty zaliczek na CIT oraz rozłożyć je na pięć rat. A zatem, po złożeniu deklaracji podatkowej podatnik ma możliwość spłaty zobowiązania podatkowego przez pięć następnych lat, płacąc w każdym roku po 20% kwoty ujętej w zeznaniu.
Warto także dodać, mali podatnicy mogą również zdecydować się na opłacanie zaliczek kwartalnych. Takie rozwiązanie pozwala na większą elastyczność w zakresie dysponowania posiadanymi środkami. Zaplanowanie płatności na trzy miesiące do przodu jest zazwyczaj znacznie prostsze, niż w przypadku zaliczek miesięcznych.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, z którego można skorzystać w ramach prowadzenia spółki z o.o., jest tzw. estoński CIT. Jest to ulga podatkowa wprowadzona w 2021 roku, która została jednak znacznie zmodyfikowana w roku 2022. Na czym ona polega?
W przypadku standardowego rozliczania się z osiąganych dochodów spółki występuje tzw. podwójne opodatkowanie. Podatkiem jest objęty zarówno zysk netto (wynik
finansowy), jak i dywidenda, czyli część zysku wypłacana akcjonariuszom. Zupełnie inaczej – korzystniej dla przedsiębiorcy – wygląda to w przypadku skorzystania z estońskiego CIT.
W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi odprowadzać podatku dochodowego tak długo, jak zysk pozostaje w firmie i jest reinwestowany, tzn. przeznaczany na dalszy rozwój spółki. Zobowiązania wobec państwa powstają dopiero w sytuacji, gdy w spółce z o.o. podejmie się decyzję o wypłacie dywidendy.
Estoński CIT to ulga, która z jednej strony ma zmniejszyć poziom obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców, z drugiej strony zaś zachęcić ich do inwestowania.
Aby jednak możliwe było skorzystanie z tego rozwiązania, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Oto niektóre z nich:
Począwszy od 2016 roku, przedsiębiorcy mają możliwość odliczania 150% (firmy z sektora MŚP oraz CBR – centra badawczo-rozwojowe) lub 100% (pozostałe przypadki) kosztów kwalifikowanych w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej. Takie rozwiązanie przysługuje podatnikom PIT oraz CIT – do tych ostatnich należą m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się badania oraz prace naukowe. Ważne jest, by miały one systematyczny charakter. Oznacza to, że muszą one być zaplanowane oraz prowadzone w sposób uporządkowany (np. zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem). Nie mogą być to jednak działania o rutynowym
charakterze.
Jednocześnie konieczne jest spełnienie kryterium niepewności (nieprzewidywalności). Badania te bowiem mogą, ale niekoniecznie muszą doprowadzić do opracowania
innowacyjnego rozwiązania.
Do czynności, które określa się jako prace badawczo-rozwojowe, można zaliczyć przykładowo projektowanie prefabrykatów, zmianę techniki produkcyjnej w celu zmniejszenia poziomu emisji odpadów czy modyfikacje składu produktów.
Przez koszty kwalifikowane rozumie się m.in. nakłady na nabycie materiałów i surowców, koszty usług doradczych, ekspertyz oraz odpisy amortyzacyjne.
Choć czasem można spotkać się z odmiennymi opiniami, to w rzeczywistości przepisy prawne dają dość duże możliwości w zakresie stosowania ulg podatkowych i preferencji. Rzecz jasna, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji w tym zakresie należy skonsultować się z doświadczonym księgowym lub doradcą podatkowym.
Nieodpowiednie decyzje i błędne interpretacje oznaczają bowiem ryzyko poniesienia dotkliwej kary finansowej wskutek kontroli podatkowej.