Od 1 lipca 2018 roku każdy nabywca, który otrzymał fakturę za zakupiony produkt lub zrealizowaną usługę, będzie mógł dokonać opłaty za pomocą tak zwanego mechanizmu podzielonej płatności. W praktyce oznacza to, że kwota netto ma trafiać na zwykły rachunek bankowy, a pozostała część opłaty na oddzielny rachunek VAT.
Split Payment ma przede wszystkim ograniczyć zjawisko tak zwanych karuzeli podatkowych. Dokonywanie opłaty w dwóch częściach uniemożliwi bowiem zatrzymywanie dla własnych korzyści VAT, który należny jest fiskusowi. Mechanizm podzielonej płatności ma zatem ograniczyć oszustwa oraz wyłudzenia podatkowe już w początkowym etapie - podczas zawierania samej transakcji.
Split payment to system płatności polegający na tym, że kwota podatku VAT, która zostaje wyodrębniona z należnej sprzedawcy kwoty brutto, zostaje przelewana na odrębny rachunek bankowy, nazywany rachunkiem VAT, którego dostępność jest ograniczona dla sprzedawcy. Pozostała kwota netto trafia natomiast na jego rachunek rozliczeniowy.
Mimo iż ze strony Ministerstwa Finansów padają sformułowania o dobrowolnym stosowaniu tego rodzaju mechanizmu, w praktyce dobrowolność ta wydaje się tylko jednostronna. To od kupującego będzie zależeć bowiem, czy po otrzymaniu od sprzedawcy faktury, zdecyduje się na uregulowanie płatności w dotychczasowy sposób, czy może z wykorzystaniem tak zwanego komunikatu przelewu, a więc specjalnego szablonu, który zostanie udostępniony przez bank. Nabywca nie ma obowiązku uzyskiwania na to zgody od sprzedawcy, co więcej - nie musi również informować go o swoim wyborze.
Na tej podstawie można zatem jednoznacznie stwierdzić, iż sugerowana przez Ministerstwo Finansów dobrowolność systemu split payment pozostaje jedynie po stronie nabywcy. Sprzedawca może zatem otrzymywać należność dzieloną na rachunek rozliczeniowy (kwota netto) oraz specjalny rachunek VAT (kwota podatku), nawet jeśli nie będzie zainteresowany tego rodzaju metodą płatności. Ministerstwo Finansów poinformowało również, że z dniem 7 maja 2018 roku przyjęty został wniosek, który umożliwi zastosowanie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w naszym kraju.
Zapłata w mechanizmie split payment dokonywana jest przy użyciu wspomnianego już wcześniej komunikatu przelewu udostępnionego przez banki. Komunikat ten przeznaczony jest tylko i wyłącznie do dokonywania opłat w mechanizmie podzielonej płatności. Przelew dokonywany w ten sposób będzie jednoznaczny z wpływem kwoty podatku na rachunek VAT. Zgodnie z art. 108a ust. 3 ustawy o VAT, zapłata z zastosowaniem mechanizmu split payment, musi być dokonywana w złotych polskich przy użyciu komunikatu, w którym należy wskazać:
Po stronie nabywcy-podatnika należy wypełnienie jednego dokumentu, a więc komunikatu przelewu, na którym należy wskazać dwie kwoty: kwotę wartości sprzedaży brutto oraz kwotę podatku. Dalsze czynności mające na celu przekazanie wpłacanej przez nabywcę kwoty na właściwe konta, leżą już po stronie banku. Warto podkreślić, że mechanizm split payment ma również zastosowanie w przypadku faktur zaliczkowych. Wówczas w komunikacie przelewu należy wskazać numer takiej faktury. Przepisy pozwalają na wystawianie faktur nawet na 30 dni przed otrzymaniem zaliczki. Mechanizm podzielonej płatności nie obowiązuje jednak w przypadku faktur pro forma - tego rodzaju faktury nabywca nie może opłacić w systemie split payment.
powrót