Z dniem 1 stycznia 2019 roku wprowadzone zostały w życie nowe przepisy, zgodne z rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 września 2018 roku. W związku z tym pojawiły się istotne zmiany dla pracowników, ale zwłaszcza pracodawców. Modyfikacja dotyczyła między innymi zwiększenia ilości poszczególnych części akt osobowych, czasu jaki trzeba przeznaczyć na przechowywanie ich w archiwum oraz możliwości prowadzenia całości dokumentacji w postaci elektronicznej.
Do tej pory akta osobowe pracownika składały się z trzech następujących części:
Od nowego roku wygląda to nieco inaczej. Nie zmieni się co prawda rola jaką spełniały, czyli kompletowanie dokumentów i oświadczeń, związanych ze ścieżką zatrudnienia pracownika. Wciąż będą podstawową częścią składową dokumentacji pracowniczej, jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada rozdzielenie ich na 4, odrębne części.
Akta osobowe pracownika po wejściu w życie rozporządzenia MRPiPS będą obejmować:
Zgodnie z założeniem MRPiPS, wejście nowego rozporządzenia ma przynieść konkretne korzyści dla pracodawców. Jak mówi wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj: "Ustawa ma dwa założenia. Po pierwsze, pracodawcy będą przechowywać akta pracownicze krócej: 10, zamiast obecnych 50 lat. Po drugie, będą mogli prowadzić taką dokumentację w postaci elektronicznej, co jest wyjściem naprzeciw trwającej już w biznesie cyfrowej transformacji". Według wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, firmy zatrudniające około 500 pracowników, dzięki digitalizacji, mogą liczyć na zaoszczędzenie 200 tysięcy złotych w skali roku.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nowelizacja przepisów obowiązywać będzie tylko nowych pracowników, czyli zatrudnionych po 1 stycznia 2019 roku. Wyjątkiem będą osoby zatrudnione po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999, do grudnia 2018 roku. W ich wypadku można będzie skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat. Z kolei pracownicy zatrudnieni przed 1999 rokiem, nadal muszą mieć przechowywane akta przez 50 lat.
powrót