Dla kogo przewidziane są uproszczenia?
Zgodnie z Ustawą, za jednostkę małą uznaje się:
Aby skorzystać z uproszczeń i nabyć status jednostki małej zarząd (lub organ zatwierdzający jednostki) powinien podjąć decyzję o sporządzaniu sprawozdań finansowych zgodnie z wymogami przewidzianymi dla małych jednostek.
Warto zaznaczyć, że jednostka, która podjęła decyzję i sporządziła pierwsze sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami przewidzianymi dla małych przedsiębiorców traci możliwości skorzystania z tych uproszczeń w następnych latach, jeżeli w dwóch następujących po sobie latach obrotowych przekroczy dwie z trzech wielkości określonych w ustawie.
Na czym polegają uproszczenia?
Szczegółowy zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym sporządzanym przez małe jednostki został określony w załączniku 5 do ustawy o rachunkowości. Najważniejsze uproszczenia obejmują:
Oprócz tego ustawa przewiduje możliwość odstąpienia od sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, a także możliwość odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności.
Warto podkreślić, że wielkości określone w art. 64 ustawy o rachunkowości, które określają obowiązek badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta nie uległy zmianie. W związku z tym, może zajść sytuacja, w której sprawozdanie finansowe małej jednostki będzie podlegało obowiązkowemu badaniu.
Mimo, że zmiany będą miały zastosowanie za okresy rozpoczynające się 1 stycznia 2016 r., już teraz warto rozważyć możliwość skorzystania z uproszczeń przewidzianych w ustawie.
powrót