Sprawozdanie finansowe mówi o podmiocie gospodarczym bardzo wiele cennych informacji. Jego rzetelne sporządzanie jest istotne, ponieważ stanowi źródło wiedzy o wynikach osiąganych przez firmę, co jest kluczowe zarówno dla inwestorów, jak i jej pracowników. Aby sprawozdanie było wartościowe, musi zostać stworzone w podobny sposób do danych z poprzedniego roku obrotowego. Niekiedy zdarzają się jednak wydarzenia, które mogą zaburzyć tę porównywalność.
Użyteczność sprawozdań finansowych polega na możliwości zestawienia danych z konkretnym okresem w przeszłości. Zwykle informacje dotyczące kolejnych lat obrotowych są porównywalne, ale pewne wydarzenia mogą zakłócić tę spójność. Zawsze należy zwrócić uwagę na ogólną zmianę zasad polityki rachunkowości bądź korektę błędów z poprzednich lat. W porównaniach nie przeszkadzają natomiast:
Zasady prezentacji danych zapewniające porównywalność sprawozdania finansowego opisuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 7, który został znowelizowany podczas posiedzenia Komitetu Standardów Rachunkowości 15 grudnia 2015 r. Dzięki niemu wiemy, że jeśli porównywalność liczb lub tekstów została zakłócona, należy uzupełniająco wykazać retrospektywnie przekształcone dane w odrębnej kolumnie bilansu. Jeśli to możliwie powtórzyć zabieg w rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych. Nagłówek konkretnych kolumn ulegnie zmianie w zależności od sposobu prezentowania danych przez konkretne przedsiębiorstwo.
Sprawozdania pomagają w kontrolowaniu wyników finansowych przedsiębiorstwa, a także umożliwiają ich zestawienie, mimo mijających lat. Warto zatem zadbać o to, aby informacje zawarte w tych dokumentach były spójne i porównywalne.
powrót